Uluslararası Referanslar

Kamu Sektörü

Dünyanın en büyük diskosunda MOBOTIX Privilege Discotheque,

İbiza Işık ve ses koşulları zorlayıcı İbiza’daki Privilege Discotheque diskosunda 35 MOBOTIX IP ağ kamerası misafirlerin güvenliğini sağlıyor. İbiza şehri ve San Antonio arasında bulunan ve Guiness rekorlar kitabının «Dünyanın En Büyük Gece Kulübü» kategorisinin sahibi olan disko, günde 10.000’den fazla müşteriyi ağırlamaktadır.

Göz alıcı gösteriler, renkli ışıklandırmalar ve olağan dışı bir ses sistemi sadece MOBOTIX kameralarının baş edebileceği zorlu koşulları oluşturmaktadır.

Dünyanın her yanından gelen disko müşterileri, MOBOTIX kameralarının hiçbir yeri gözden kaçırmayacağının güvencesiyle çok sayıda bar, restoran, teras, bahçe ve havuzun keyfini çıkartabilmektedir. Bu sayede Privilege Discotheque diskosu müşterilerine, güvenlik için en modern video teknolojisinin kullanıldığı, unutulmaz bir İbiza deneyimi yaşatmaktadır.

MOBOTIX dünyaca ünlü futbol stadının güvenliğini sağlıyor

Stadion Parc des Princes, Paris Fransa’da videolu izleme konusunda yeni bir kanun var

Fransız mühendislik bürosu Ingenica, Paris’teki Parc des Princes stadında, MOBOTIX kameraları aracılığıyla bir ağ tabanlı videolu izleme sistemi kurma işini aldı. Stad, Fransa birinci lig takımlarından Paris Saint Germain’e ev sahipliği yapmaktadır ve daha önce de çok sayıda uluslararası öneme sahip müsabakanın maç yeri olmuştur: örn. 1984 Avrupa Şampiyonası finali, 1998 Dünya Kupası üçüncülük mücadelesi veya Inter Mailand ve Lazio Rom arasında 1998 yılında oynanan Uefa Kupası Finali. Stad, 1972 yılında komple bir tadilat sonrasında yeniden açılmış ve yakl. 50.000 izleyici kapasitesine ulaşmıştır.

Yeni IP videolu izleme sistemi özellikle stad girişlerindeki turnikeli kapılarda izleyici akınlarını kontrol etmek için kullanılmaktadır. Kamera olarak, Kaiserslautern’daki Dünya Kupası stadında olduğu gibi MOBOTIX’in yüksek çözünürlüklü D12 ve M12 kameraları görev yapmaktadır. Bu kameralar Olimpik oyunlar sırasında çevre güvenliğini sağlamak ve statta etkinlik olmadığında izinsiz girmeye çalışanları tespit etmek için de kullanılmaktadır.

Büyük miktardaki video verisini güvenilir olarak kayıt edebilmek için, kamusal alanların videolu izlenmesine ilişkin yeni Fransız kanununa uygun olan MOBOTIX sistemi kurulmuştur. Bu kanuna göre sistemlerin, kullanım alanlarına bağlı olarak en az 704 x 576 piksel (yakl. 0,5 megapixel) çözünürlüğe sahip olması veya en az 21 www.mobotix.com The HiRes Video Company KAMU 90 x 60 piksel çözünürlüğe sahip görüntü detayı büyütme olanağını sunması gerekiyor. Bunun ötesinde saniyede en az 12 karelik bir kayıt hızı istenmektedir. Bu bakımdan örneğin Almanya’daki kamusal alanda kurulu olan sistemlerin yüzde 95’i bu şartları sağlayamamaktadır, çünkü MOBOTIX konseptinden farklı olarak, yakl. 60 yıl geriye dayanan televizyon normuna dayanmaktadırlar.

Abu Dhabi International Airport hava alanında MOBOTIX

International Airport, Abu Dhabi Otomatik nesne ve yüz tanıma işlevinin birleşimi

Abu Dabi uluslararası hava alanındaki proje, MOBOTIX’in IP video tekniği ile güvenlik alanında üstün nitelikli güvenlik çözümleri üretilebileceğini göstermektedir. MOBOTIX sistemlerinin tercih edilmesindeki başlıca nedenler, ağ kameralarının görüntülerindeki detay zenginliği dışında düşük veri depolama alanı gereksinimi ve izlenmek istenen bölgelerin görece az sayıda kamera ile takip edilebilmesi oldu.

Sistemin başlıca özellikleri, tümleşik otomatik nesne ve yüz tanıma işlevi, merkezi kontrol, tüm ağda arızalara karşı yedekleme yapma olanağı ve güvenilir merkezi olmayan kayıt olanağıdır. Projenin diğer evrelerinde sistemin Smart video yetenekleri geliştirilmektedir. MOBOTIX, ABD lisesinde güvenliği sağlıyor Jackson High School, Cleveland/Ohio Kamera üzerinden ayrıntı tanıma ve interkom ABD’nin Cleveland/Ohio’daki Jackson High School lisesi, eski analog izleme sistemini yeni, dijital ve yüksek çözünürlüklü bir sistemle değiştirdi. Sistemde MOBOTIX kameraları, ücretsiz MxControlCenter ve iki yönlü VoIP iletilimi kullanılmaktadır. Bu durum önemli tasarruf olanakları sağlamanın yanında hem canlı görüntülerde hem de kayıtlı videolarda o ana değin ulaşılamayan bir görüntü kalitesi sunmaktadır.

«Eski sistemimizde tek tek öğrencileri veya belirli olayları net olarak tespit etmekte büyük zorluk çekiyorduk. MOBOTIX’in yeni IP kameraları, çok ayrıntılı görüntüler veren ve görüntü kalitesini inanılmaz derecede artıran klipler kaydediyor», diyor Jackson High School lisesinin işletme yöneticisi Doug Winkler. «Okulumuzu ne denli iyi izleyebilirsek öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi o denli iyi koruyabiliyoruz. Ebeveynelerden hep çok olumlu tepkiler aldık. Çocuklarının okuldaki güvenliğini artırabiliyor olmamızı beğeniyle karşılıyorlar.»


Sanayi Parakende Sektörü

Moda mağazasında güvenli alışveriş Ernst Stackmann,

1919 yılında Buxtehude’nin Langen sokağında, tekstil ve konfeksiyon giysileri satan mağazasını kurdu. Geleneksel ticaret erbabının erdemlerinin ve zamanın ruhuna karşı bir duyarlılığın birbirilerini mükemmel bir şekilde tamamladığını, mağazaya giren her ziyaretçi hemen fark ediyor: Ürün gruplarına göre sınıflandırılmış bölümler ve dikkatli ancak rahatsız etmeyen satış elemanları yanında ebeveynlerin çocuklarını gönül rahatlığıyla bırakabileceği bir çocuk kreşi var.Zengin içerikli bir İnternet sitesi, güncel kampanyalar ve sanal bir moda dergisi ile bu olumlu izlenimi bütünlüyor.

Maliyet etmeni hırsızlık

Perakendecilikte rekabet edebilmek için, tüm alanlarda katı bir maliyet kontrolü gerektiriyor. En büyük maliyet etmenlerinden biri hırsızlık. Bir ticaret erbabı bu kitle fenomenini kontrol altına alamadığında çalınan malların değerini genel fiyat seviyesine eklemek ve dolayısıyla rekabet etme gücünü zayıflatmak zorunda kalıyor.Hırsızlığın önüne geçmek için çok sayıda yöntem var. Geniş mesafeli bir mal sunumunun ve elektronik eşya koruma etiketleri dışında video kayıtları çok etkili bir çözüm olarak ortaya çıktı. Stackmann firması, polisin önleyici danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak suçlunun takibine olanak sağlayan akıllı bir kamera sistemi kurması konusunda tavsiye aldı. Bu olanak, çete hırsızlıklarına karşı çok etkili bir silah. Uygun bir sistemi sunabilecek firmaları bulabilmek amacıyla işletme müdürlüğü ve bilgi işlem yöneticisi Harald Uhlendorf, CeBIT 2006 fuarında bakındı. MOBOTIX standında, sorunlarının çözümü için uygun yerde olduklarını çabuk anladılar. Fuar sonrasında MOBOTIX ortağı ADS Networks firmasının Hamburg şubesinde görevli Matthias Klindworth, Stackmann şirketiyle temasa geçerek mahalde yaptığı ayrıntılı bir ihtiyaç analizinden çok seçenekli bir teklif sundu.

Malların korunması için yüksek çözünürlüklü MOBOTIX IP kameralar

İşin alınmasına, kalifiye danışmanlık hizmetlerinin yanında MOBOTIX çözümünün tercih edilmesini sağlayan çok sayıda teknolojik avantajlar yol açtı: Parlak ve yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesi, verilerin peşin olarak işlenmesine yönelik kapsamlı olanaklar sayesinde veri miktarının asgari düzeyde tutulması, kamera içerisinde olay algılama ve veri akışının sıkıştırılması, kameranın daha önce mevcut olan IP veri ağına dahil edilmesi, video sunucusu olarak standart PC’lerin kullanılması, lisans gerektirmeyen MxControlCenter yönetim merkezi yazılımı, genişletmelerin ve modifikasyonların müşterinin kendisi tarafından gerçekleştirilebilmesi ve düşük bir enerji tüketimi işlevlerden sadece birkaçı. Ağırlıklı olarak yarı dome tavan kamerası olarak kullanılan MOBOTIX D12 tipi kameranın modern gövdesine ek olarak bir pasif IR hareket sensörü, mikrofon ve hopar57 www.mobotix.com The HiRes Video Company SANAYİ ve PERAKENDE lör dahil olup MOBOTIX konseptinin çekiciliğini daha da artıran unsurlardır. ADS Networks firması, kamera sisteminin planlaması, ilk montajı ve ön konfigürasyonu ile işletilmeye alınmasında destek sağladı.

Ceza yerine caydırıcılık

Toplam 63 kamera satış alanlarını koruyor. Bu uygulamada kameraların göze batmamaları konusuna önem verilmiyor. Bundan da öte, müşteriler mağazaya girmeden önce levhalarla mağazada kameralı bir sistem olduğu konusunda uyarılıyor. Çünkü asıl amaç hırsızın yakalanması değil caydırılması. Uyarı levhalarına rağmen yine de hırsızlık yapılıyorsa yapanın yakalanmama şansı az. «Suç üstü» yakalanmasa dahi zamansal gecikmeli olarak kayıtlı video malzemesinin değerlendirilmesi yoluyla tespit edilebilmektedir. Bu sayede çok sayıda hırsız, polis memurlarının video araştırmaları sonucunda tespit edilebildi. Özellikle kameraların megapiksel seviyesindeki çözünürlüklerinin çok faydalı olduğu ortaya çıktı.

Daima görüntünün tamamının kayıt edilmesine ve yüksek çözünürlüklü görüntü malzemesinde sanal Pan, Tilt ve Zoom (döndürme, eğme ve büyütme) yapılmasına olanak sağlıyor. Sonuçta geleneksel kameralı video güvenlik sistemlerine göre daha çok hırsızlığın daha az kamera ile tespit edilebilmesi mümkün oldu.

Tadına vardılar

MOBOTIX IP kamera teknolojisi ile yaşadıkları çok olumlu deneyimler birçok başka fikri ortaya çıkardı. Ana binanın hemen bitişiğinde bulunan Intersport mağazası fiber optik kablolar kullanılarak ve masraflar en düşük seviyede tutularak merkezi kamera kayıt sunucusuna bağlandı. Gelecekte izleme alanları daha da detaylandırılacak ve mağazanın kendi otoparkı güvenlik konseptine dahil edilecek. Bunun dışında mağazanın kreşindeki oyun alanı da MOBOTIX yüksek çözünürlüklü IP kameraları ile korunmaktadır ve ebeveynlere bu sempatik mağazadaki alışverişleri için rahatlık vermektedir.


Nakliye - Lojistik - Trafik Sektörü

Navlunlar ve uluslararası limanlar için koruma

Panama Ports Company (PPC), dünyanın dört yanındaki 44 limanda 255 demirleme yerini işleten Hutchison Port Holding’lerinin bir üyesi. PPC, Panama’daki iki limanı tüm yıl boyunca ve günde yirmi dört saat işletiyor: Balboa konteyner limanı, Panama kanalının Pasifik ağzında yer alıyor, Cristobal konteyner limanı ise kanalın diğer ucunda Atlantik okyanusuna açılıyor.

Bölgede yerleşik olan ve sistem entegrasyonu konusunda uzman olan Multitek firması ile işbirliği sonucunda PPC, güvenlik kamerası sisteminin modernleştirilmesi için doğru sistemi bulmayı başardı. Genel olarak mümkün olan en az bakımı gerektiren, yüksek çözünürlüklü kaliteli görüntüler sunan ve deniz şartlarına dayanan bir sistem arandı. Bunun ötesinde münferit kameralar, büyükçe alanları daha detaylı olarak izleyebilmeliydi. Multitek ve MOBOTIX ile yapılan yoğun görüşmeler sonunda PPC, MOBOTIX’in yüksek performans gerekliliklerini karşılayabilecek sistemi verebileceğine ikna oldu: Sadece yüksek çözünürlük ve akıllı ve düşük maliyetle entegre edilen kayıt ve çözümleme yazılımı sunan bir sistem değil, aşırı sağlam olup PPC’nin limanlarının, çalışanlarının ve navlunun güvenliğini de artıran bir sistem. Çünkü bu bağlamda üç ana görev alanı var: Hırsızlığa karşı korunma, yaralanmaların önlenmesi ve terör eylemlerine karşı korunma.

Kurulum

İlk evrede MOBOTIX’in 54 adet M12 IP video kamerası PPC’de kuruldu (genelde her vince 90 metre yükseklikte iki kamera). MOBOTIX ağ kamerasının çok yönlü yapılandırma seçenekleri (duruma göre bir/iki lensle, geniş açı/tele lensle, gündüz/gece lensle), aynı kamera türünün çok farklı senaryolarda ve değişen ışık koşullarında kullanılmasına izin veriyor.

Görüntü kalitesi

PPC özellikle MOBOTIX kamera görüntülerinin olağandışı kalitesinden etkilenmiş: «Eski güvenlik kameralarının kumlu, bulanık resimlerine alışmıştık», diye hatırlıyor PPC’nin CIO’su Michael Hernandez. «MOBOTIX kameralarının görüntülerini ilk kez gördüğümüzde DVD seyrediyor hissine kapıldık. Bu seviyede bir kalite endüstrimizde mutlak zorunluluk oldu.»

Hava koşulları

PPC için özellikle hava koşulları sorunu var. Tropik bir ortamda tuzlu havayı, rüzgarla kamçılanan yağmuru, kavurucu sıcakları ve yüksek rutubeti hesap etmek gerekiyor. MOBOTIX kameraları, aşırı çevre koşullarına dayanacak ve - 30 ilâ + 60 °C sıcaklıklarda kullanılacak şekilde tasarlanmıştır. Tuzlu hava kameraları etkileyemiyor, kamera lensleri buğulanmıyor ve sistem yağmur veya sıcaklıklardan zarar görmüyor.

Ses fonksiyonları

MOBOTIX kameraların ses ve video fonksiyonlarına sahip olması PPC için büyük bir avantaj: «Olup biteni görmek bizim için yeterli değil, işitmemiz de gerekiyor», diye açıklıyor Michael Hernandez. «Tüm güvenliğimiz bu iki fonksiyona bağlı.» MOBOTIX’in kameraları, çalışanları uyaran ve bu sayede tehlike bölgelerinden uzak tutan sesli bir alarm verebilmektedir. Ses fonksiyonu PPC firmasına, çalışan tehlike durumunda görüldüğünde kendisiyle doğrudan iletişim kurma olanağını da sağlıyor. MOBOTIX kameraların çift lens fonksiyonuyla PPC’nin, geniş alanları izleme şartı yerine getiriliyor. Prensip olarak tek bir kamera fiyatına iki yüksek çözünürlüklü megapiksel kamera alınıyor ve çok daha geniş bir alan izlenebiliyor.

 

Masraftan tasarruf

PPC için MOBOTIX teknolojisi sadece çok daha yüksek bir güvenlik seviyesi anlamına gelmiyor. Gerekli kamera sayısının az olması, düşük veri depolama talepleri ve MOBOTIX sisteminin ek yazılım ve lisansa gerek duymaması PPC’nin toplam maliyetini önemli ölçüde azalttı. Bu durumda Hutchison Port Holding’lerinin MOBOTIX’ten çok memnun olmalarına ve bu nedenle önümüzdeki aylarda 400 ek kamerayı kurmayı planlamalarına şaşmamak gerekir.


Bankacılık Sektörü

«Geleceğin şubelerinde» daha fazla güvenlik

Yaklaşık 820 şubesi, 600 milyar euro grup cirosu ve yaklaşık 36.000 personeli ile Commerzbank AG (www.commerzbank.de) Almanya’daki ikinci büyük ve Avrupa’daki en büyük bankacılık kurumlarından biri. Yüksek şube sayısı yaygınlığı ve bu nedenle müşteriye yakınlığı sağlıyor. Commerzbank’ın «Geleceğin şubeleri» konsepti «müşteri için daha fazla hizmet» eğilimine dayanıyor.

Buna günde yirmi dört para çekme ve yatırma olanağı dahil. İnce düşünülmüş merkezileştirilmiş güvenlik sistemi ile birlikte ele alındığında yasadışı müdahalelerin tehlikesi azaltılıyor. Bunun teknik masrafı oldukça yüksek. Her şube, kameralı izlemenin önemli bir rol oynadığı normlaştırılmış olarak adlandırılabilecek komple bir güvenlik paketine sahip.

Olağandışı tesisat

Olağandışı bir pilot tesisat talebi Commerzbank’ın Erfurt kenti şubesinden geldi. Şube bir pasajın içerisinde yer alıyor ve pasaj mesai saatlerinden sonra çok sayıda kaykaycıların uğrak yeri oluyor. Bu durum, bazı banka müşterilerini bankamatik ve hesap dökümü yazıcısının yer aldığı bölmeye gitmekten alıkoyuyor ve şube imajını zedeliyordu. Sorunun çözümü için veri ağları, telekomünikasyon ve güvenlik konularında uzman ADS Networks GmbH (www.ads.de) firması, pasajı iki adet MOBOTIX dome kamera ile izletmeyi önerdi.

Esnek yapılandırma olanakları

Zarif tasarımı olan bu kamera modelleri iki esnek, birbirilerinden bağımsız yönlendirilebilen ve her yöne konumlandırılabilen kamera modülleri içeriyor. Kameraların yüksek çözünürlüklü renkli görüntüleri, pasajın günde yirmi dört saat Frankfurt’taki Commerzbank güvenlik merkezi çalışanları tarafından izlenmesine olanak sağlıyor.

Doğrudan hitap

Sabit hattın oluşturduğu ek veri yükü, MOBOTIX IP kameralarının düşük bant genişliği talebi nedeniyle ihmal edilebilir durumda. Kameralar içerisinde mikrofon ve hoparlör de entegre olduğu için, kaykaycılara «gerçek zamanlı» olarak doğrudan hitap edilerek rahatsızlık verici hareketlerini sona erdirmeleri konusunda uyarılabiliyorlar. Bu önlemin etkisi hemen görüldü: Kısa bir geçiş sürecinden sonra pasaj artık kaykaycılardan arınmış durumda ve akşam saatlerinde de herkes tarafından güvenlik endişesi olmadan kullanılabiliyor. 95 www.mobotix.com The HiRes Video Company BANKACILIK

Heiligendamm’daki G8 zirvesi

Bankalar için güvenlik açısından başka bir sorun, 2007 yılı ortasında Heiligendamm kentinde gerçekleşen sekiz büyük saniyeleşmiş devletin zirve toplantısıydı (G8). Commerzbank bankasının güvenlik uzmanları Heiligendamm çevresindeki şubelerini, militan globalizasyon karşıtlarından gelecek olası tehlikelere karşı hazırlamak ve önlem almak zorundaydı. Erfurt yerleşkesinde edindikleri son derece olumlu deneyimler sonucunda yine MOBOTIX IP kamera teknolojisini kullanma kararı alındı. Birkaç gün içerisinde Kröpelin, Roggentin ve Warnemünde kentlerindeki şubeler görsel ve işitsel olarak merkeze bağlandı. G8 zirvesinden sonra, çok etkili ve hesaplı olan bu güvenlik çözümünün devam ettirilmesine karar verildi. Çünkü tehlikenin önlenmesi dışında müşteri hizmetlerinin iyileştirilmesine de olağanüstü katkıda bulundu. Bu bağlamda örneğin merkezdeki bir çalışan, teknik sorunlar olduğunda şubenin bankamatik bölümünde bulunan müşteriyle doğrudan iletişim kurabiliyor.

«Geleceğin şubelerinde» IP kameraları

MOBOTIX çözümünün detaylı kamera görüntüleri gerekli tüm bilgileri tek bir kameranın görüntüsünden elde etme olanağını veriyor. Bu sayede çok sayıda geleneksel kamerayı kurma masrafı çıkmıyor ve yatırım, kurulum ve işletim maliyetlerini azaltarak yönetimi, veri depolama alanları ve alarm değerlendirmesini kolaylaştırıyor ve ağ yükünü azaltarak genel güvenilirliği artıyor. Buna ek olarak MOBOTIX çözümü müşteri tarafından daha kolay kabul görüyor çünkü görsel açıdan daha az göze batıyor. Kuşku yok: MOBOTIX’in akıllı ve yüksek çözünürlüklü IP kamera teknolojisi «Geleceğin şubesi» için, koruma veya başka klasik güvenlik çabalarının daha çok kullanılması uygulamasına karşı yüksek değerli bir alternatif teşkil ediyor. Yarının şube konseptleri için, MOBOTIX’in geleceğe yön veren iletişim ve güvenlik teknolojisi bugünden kullanılabiliyor.


Konaklama Sektörü

Güvenli rahatlık hissi

Frankfurt bankalar semtindeki işlek ortamın ortasında Le Méridien Parkhotel, Frankfurt (www.lemeridien.com) bir huzur vahası. Ağaçlarla çevrili Wiesenhüttenplatz meydanında yer alan, 1905 yılında inşa edilen ve Grandhotel havasını veren bina, misafirlerine konfor ve cana yakın bir servis sunuyor. Misafirlerin üç yüz odalı evde kendilerini rahat hissetmeleri için, güvenli ancak saklı bir güvenlik sistemi vazgeçilmezdir. Kritik noktaların yüksek performanslı kamera gözetimi altında tutulması güvenlik ve güven sağlıyor; rahatlık için en önemli ön koşullar yerine getiriliyor.

Teknik üstünlük

Eski, 21 analog kameradan oluşan güvenlik sisteminin iyi netice verebildiği söylenemez: Bakım masraflarının yüksekliği, görüntü çözünürlüğünün düşüklüğü, veri kayıt alanına olan ihtiyacın yüksekliği, kayıtların değerlendirilmesinin zorluğu ve başka nedenler miadı dolmuş çözümün sonunu hazırladı. Geleceği güvenilir, IP tabanlı bir alternatifin zamanı gelmişti. Sadece teknik açıdan üstün olan değil aynı zamanda temin edilmesinde ve işletilmesinde maliyet avantajları sunan bir sistem olmalıydı.

Le Méridien Parkhotel Frankfurt hotelinin bina tesisatından sorumlu olan baş mühendis Zlatko Hizman’ın, pazarda yaptığı derinlemesine araştırmalar sonrasında MOBOTIX’in IP kamera sistemine ikna etmesi zor olmadı. Konsept ve planların oluşturması, kameraların kurulması ve yönetim merkezi ve kayıt yazılımlarının hizmete sunulması, karmaşık ağ çözümleri konusunda uzmanlaşmış olan Bad Homburg’lu ADS Networks GmbH (www.ads.de) firması tarafından profesyonel ve hızlı bir şekilde gerçekleştirildi.

Detay zengini görüntüler

Tesisatın tamamı iç ve dış bölümde yer alan 29 kamera ile işletilmeye alındıktan sonra yetkililerin ortak görüşü belliydi: «Bu kadar net görüntüler, Le Méridien Parkhotel Frankfurt hotelinin monitörlerinde şimdiye kadar hiç görülmedi!» Bunun nedenini MOBOTIX kameralarının olağandışı görüntüleme özelliklerinde aramak gerekiyor: Megapiksel düzeyinde çözünürlük, aşırı geri ışık dayanıklılığı ve yüksek kare hızı. Özellikle otelcilik alanında, kameraların zarif tasarımları sayesinde göze batmaz şekilde kurulup yanıp sönen LED’ler olmadan çalışmaları önem taşır. Ayrıca 180° lensli bir MOBOTIX dome kamera, Frankfurt bankalar semtinde vaha: Le Méridien Parkhotel. 99 www.mobotix.com The HiRes Video Company KONAKLAMA iki adet geleneksel kameranın yerini almaktadır. Bu sayede otelin önemli bölümlerini günde 24 saat çok net izlemek mümkün olmaktadır ve yönetim, belgeleme ve güvenlik açısından örnek teşkil etmektedir. Le Méridien Parkhotel Frankfurt hotel yönetimi için MOBOTIX sistem çözümü önemli, şeffaflığı artıran bir araç oldu.

Ciddi maliyet tasarrufu

MOBOTIX’in kameraları, yakl. üç watt gibi düşük bir güç tüketime sahip. Bir MOBOTIX IP kameranın verdiği detay zenginliğini kaydetmek için on iki kadar geleneksel kamera gerekli olabileceği göz önüne alınırsa, tasarruf olanakları daha kolay anlaşılabilmektedir. Ayrıca Ethernet kablosu üzerinden 20 kadar kamera için elektrik beslemesinin bir ağ güç ünitesi üzerinden sağlanması tek tek parçalar üzerinden sağlanmasına göre çok daha verimlidir. Le Méridien Parkhotel Frankfurt hotelindeki gibi sistemle, benzer detay çözünürlüğüne sahip geleneksel bir çözüme göre, sistemin kullanım ömrü üzerinden hesaplandığında, birkaç bin euro elektrik parası tasarruf edilebilir ve çevrenin korunması için önemli bir katkı sağlanmış olur.

Yazılım dahil

MOBOTIX kullanıcılara, profesyonel video ve alarm yönetimi sağlayan MxControlCenter yönetim merkezi yazılımını ücretsiz olarak sunuyor. 1920 x 1200 pikselli bir ekranda CIF formatında 30 kameranın görüntüsü 30 Hz kare hızıyla neredeyse gecikmesiz olarak aynı anda görüntülenebiliyor. Yazılıma entegre olan bir yerleşim düzeni düzenleyicisi, yazılımın arzu edilen tasarımlara uyarlanmasına izin veriyor. Örneğin bir bina planına kamera simgeleri yerleştirilerek genel görüş önemli ölçüde iyileştirilebiliyor.

Güvenilir ve geleceğe açık

«MOBOTIX’in ağ tabanlı videolu izleme ve kayıt çözümü, canlı görüntünün kalitesi açısından ve kullanım ve değerlendirme rahatlığı bakımından geleneksel analog alternatiflerin çok önünde yer alıyor», diye özetliyor Parkhotel hotelinin baş mühendisi Zlatko Hizman. « Ayrıca çok daha yüksek bir güvenilirlik ve dolayısıyla daha az bakım masrafı olmasını bekliyoruz. Kameralar içerisindeki yazılımın ve MxControlCenter yazılımının her zaman için ücretsiz olarak güncellenebilmesi, yatırımımızın gelecekteki değerini de koruyan bir özellik. Bu şartlar altında Le Méridien Parkhotel Frankfurt hotelinde gerçekleştirilen konseptin hotel grubunun diğer binalarında gerçekleştirmemek için bir neden göremiyorum. »


You are here Referanslar Mobotix Uluslararası